Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta, stomatologia
Uncategorized

Wymiana plomby – co warto wiedzieć?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne są dla ludzi zęby. Nie tylko wpływają na wygląd twarzy i uśmiech, lecz przede wszystkim mają one ogromne znaczenie czysto praktyczne. Zwykłe przeżuwanie pokarmu byłoby bez nich praktycznie niewykonalne. Czasem jednak zęby się uszkadzają i atakuje je próchnica, którą jednak można szybko usunąć, a następnie zastosować wypełnienie, czyli plombę. Wiedzieć jednak trzeba, że plomby nie są wieczne i czasem trzeba je wymienić. Ile kosztuje wymiana wypełnień zębowych i kiedy powinno się to robić?

Rodzaje plomb

Zanim przejdzie się do tego, ile kosztuje wymiana wypełnienia, przede wszystkim trzeba się na samym początku dowiedzieć, jakie są jego rodzaje. Czym zatem jest plomba i jakie są jej rodzaje?
Podczas usuwania z zęba próchnicy stomatolog przy pomocy specjalnego wiertła pozbywa się fragmentu zęba, który jest nią zaatakowany. W efekcie tego powstaje pusta przestrzeń, którą trzeba czymś wypełnić. W tym celu stosuje się właśnie plomby, czyli wypełnienie przy pomocy specjalnych materiałów. Pierwszą plombą jest wersja amalgamatowa, która powstała z połączenia stopów metali i rtęci. Rzecz jasna jest ona bardzo niebezpieczna i obecnie już się jej nie stosuje. Oprócz niej spotkać się można z wieloma nowoczesnymi modelami, czyli z plombą porcelanową, kompozytową czy też ze specjalną wersją z cementu.

Kiedy powinno się wymienić plombę?

Jak można się bez trudu domyślić, plomby nie są stałe i po pewnym czasie powinno się przeprowadzić ich wymianę. Kiedy dokładnie trzeba to zrobić?
Jeśli posiada się choćby w jednym zębie plombę amalgamatową, powinno się ją wymienić czym prędzej. Stanowić ona może potencjalne zagrożenie dla zdrowia, dlatego też zalecane jest jej usunięcie na nowszy model.
Jak często powinno się natomiast wymieniać plomby nowoczesne, czyli np. porcelanowe lub kompozytowe? Jak wynika z przeprowadzanych badań, takie plomby nie utrzymują się dłużej niż 10 lat.

Ile kosztuje wymiana plomby?

Jak więc widać wymiana plomb to konieczna procedura, której nie da się uniknąć. Zasadnicze jest jednak pytanie, ile taki zabieg kosztuje. Czy jest to droga wymiana, czy też może nie ma się czym przejmować?
Jak się okazuje, wymiana plomby to zabieg dość prosty, który polega na jej usunięciu przy pomocy specjalnego wiertła. Gdy ząb zostanie oczyszczony, w miejsce starej plomby umieszcza się nową. Koszt takiej wymiany nie powinien przekraczać 300 złotych, a najczęściej wynosi około 150-200 zł. Nie warto zastanawiać się ile kosztuje wymiana plomby tylko ją wymienić na wypadek uszkodzenia i bólu.