Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

zdrowe zęby, dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Czym są protezy zębowe?

U pacjentów ze znacznym brakiem uzębienia lub w ogóle bez zębów można zastosować protezy zębowe Kraków. Najczęściej decydują się na nie osoby starsze, które nie chcą poświęcać czasu ani środków na wstawianie implantów. Przy obecnym stanie medycyny, protezy wyglądem przypominają naturalne zęby, więc to wcale nie najgorsze rozwiązanie. Poniżej przeczytasz, jakie są rodzaje protez zębowych i jak dobrać odpowiednią protezę.

Czym zajmuje się protetyka Kraków?

Protetyka Kraków to jedna z dziedzin stomatologii, która zajmuje się uzupełnianiem brakujących zębów. Protetyk nie musi kończyć stomatologii, może przyjmować pacjentów, którzy są po leczeniu u dentysty i chcą tylko wykonać dla siebie protezę. Dobrze jednak, by miał podstawową wiedzę, dzięki której jego pracę cechować będzie wysoka jakość.

W ramach protetyki pacjenci mogą uzupełnić swoje uzębienie przy pomocy protezy zębowej, mostu lub koron. Protezy zębowe to rozwiązania najtańsze, ale jednocześnie trwałe.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe dzieli się na całkowite i częściowe. W przypadku protez całkowitych pacjent nie ma żadnych zębów. Protezy wykonane są z akrylu, który kolorem przypomina podniebienie i dziąsła. Do takiego trzonu przytwierdzone są sztuczne zęby. Rolą protetyka jest dobrać ich kolor, wielkość oraz kształt w taki sposób, by naturalnie wyglądały w jamie ustnej pacjenta.

Protezy częściowe stosuje się u pacjentów, którym pozostało kilka własnych zębów. Taka proteza będzie łatwiej się trzymać, ponieważ wyposażona jest dodatkowo w druty – klamry, które obejmują naturalne zęby.

Wśród protez można wyróżnić jeszcze protezy overdenture, które opierają się na implantach lub korzeniach zębów. To sprawia, że błona śluzowa dziąseł nie jest tak mocno obciążona przy zagryzaniu.

Protezy zębowe Kraków mogą być mocowane na kleju. Dzięki temu łatwiej utrzymać je na miejscu podczas jedzenia, czy głośnego śmiechu. Klej do protez jest całkowicie bezpieczny i z czasem rozpuszcza się pod wpływem śliny i enzymów trawiennych.

Trwałość protez zębowych

Stomatolodzy określają trwałość protezy zębowej na czas od 3 do 5 lat. Wiele zależy od higieny, którą utrzymuje pacjent i jego trybu życia. Pacjenci, którzy zgrzytają zębami lub zdarza im się zagryzać coś twardego, muszą liczyć się z tym, że protezę trzeba będzie wymienić nawet po niespełna trzech latach.

Z czasem sztuczne zęby mogą się ścierać, co powodować będzie niemożność gryzienia i żucia. Zdarza się także, że proteza pęknie podczas użytkowania, wtedy trzeba wymienić ją na nową lub skleić.