Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

energetyka, elektryka, SEP
Technologia Przemysł

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się kurs na elektryka. Można śmiało powiedzieć, że jest to obecnie najpopularniejsze szkolenie zawodowe, po którego ukończeniu otrzymujemy uprawnienia energetyczne. Ogromne zainteresowanie tym kursem jest efektem potrzeb polskiego rynku pracy, ponieważ cały czas poszukiwani są fachowcy z uprawnieniami SEP.

Przygotowanie do kursu elektryka

W tym artykule wyjaśnimy, gdzie można zapisać się na kurs elektryka od podstaw, a także podpowiemy, jak się przygotować do egzaminu końcowego. Uprawnienia energetyczne można uzyskać niezależnie od tego, co robiliśmy wcześniej. Oznacza to, że nie tylko osoby posiadające kwalifikacje zawodowe lub doświadczenie w profesji mogą uczestniczyć w kursie. Na taki kurs mogą się zapisać wszyscy chętni. Jest to świetna opcja dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tą branżą. Doświadczenie w budowaniu instalacji lub ich konserwowaniu nie jest wcale potrzebne. Jedynym wymogiem jest minimum podstawowe wykształcenie oraz pełnoletność. Postęp w branży elektrycznej sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Jakość kursu na elektryka również odgrywa bardzo ważną rolę.

Uprawnienia energetyczne

Kurs SEP pozwala uzyskać uprawnienia energetyczne w grupie do 1 kV. Udział w szkoleniu mogą również brać czynni elektrycy, którzy muszą po 5 latach odnowić swoje uprawnienia SEP. Niestety minusem uprawnień SEP jest fakt, że po upływie 5 lat tracą ważność. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kursy energetyczne są organizowane w całym kraju. Wybierając kurs na elektryka trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najlepiej, jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania będzie odbywać się szkolenie. Obecnie organizowane są również kursy zdalne, w których można uczestniczyć bez wychodzenia z domu. Jest to duże ułatwienie dla osób pracujących lub studentów, którzy mają mało wolnego czasu. Trzeba się również dobrze przygotować do egzaminu końcowego, ponieważ nie należy do najłatwiejszych. Niektóre osoby nawet kilka razy podchodzą do tego zaliczenia. Warto podkreślić, że szkolenia SEP prowadzą członkowie Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich. Każdy, kto marzy o karierze elektryka powinien poważnie przemyśleć ten temat. Ciężko jest wymienić wszystkie zalety kursu elektryka od podstaw, ponieważ jest ich bardzo dużo.