Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

narzędzia, elektryka
Technologia Przemysł

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Specjaliści elektrycy są bardzo poszukiwani, dlatego coraz więcej osób decyduje się na odbycie szkolenia SEP. Czym dokładnie są uprawnienia SEP G1? Jak zapisać się na kurs i ile trwa szkolenie?

Uprawnienia SEP do 1kv

W całej Polsce znajdują się ośrodki i centra kształcenia, które organizują szkolenia SEP. Uprawnienia SEP dzielą się na trzy grupy kwalifikacji – G1 elektryczne, G2 cieplne i G3 gazowe. Można zapisać się na szkolenie jedynie z grupy G1, a jest także możliwość uczestnictwa w kursie na wszystkie trzy grupy.

Uprawnienia wydawane są w dwóch kategoriach dla osób na stanowisku eksploatacji lub dozoru. Pierwsza grupa oznaczona jest literą E i takie świadectwo powinni mieć monterzy, serwisanci czy konserwatorzy sieci elektrycznych. Grupa dozoru oznaczona jest literą D i przydaje się na stanowisku kierowniczym.

Jak zdobyć uprawnienia SEP G1?

Uprawnienia SEP do 1kv można zdobyć, zapisując się na szkolenie. W obecnym czasie jest możliwość uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych i online. Wiele osób decyduje się na tę drugą opcję ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście wiedza w obu przypadkach przekazywana jest na takim samym poziomie.

Szkolenie trwa zazwyczaj jednej dzień, choć można zapisać się na kursy, które trwają dłuższy okres i wówczas wiedza jest bardziej szczegółowa. Wszystko zależy od tego, jakie uprawnienia są niezbędne i jakie prace będą wykonywane. Najczęściej starcza jednodniowy kurs, na którym można zdobyć szeroki zakres wiadomości praktycznych i teoretycznych z zakresu eksploatacji, konserwacji, nadzoru i obsługi sieci elektrycznych.

Uprawnienia elektryczne powyżej 1kv

Na szkoleniach SEP przekazywana jest wiedza dotycząca obsługi urządzeń do 1kv, ale są także kursy skierowane do osób chcących zdobyć uprawnienia elektryczne powyżej 1kv. Odbywają się one na takiej samej zasadzie, jak pozostałe szkolenia, jedynie zakres wiedzy jest inny.

Uprawnienia SEP dają wiele możliwości i otwierają drogę do kariery w branży elektroenergetycznej. Wszystkie uprawnienia wygasają po okresie 5 lat i trzeba o tym pamiętać. Po tym czasie wystarczy zapisać się ponownie na kurs i podejść do egzaminu. W szkoleniach mogą brać udział wszystkie osoby powyżej 18 roku życia. Nie trzeba być elektrykiem, wystarczy mieć chęć, aby nauczyć się czegoś nowego i zdobyć nowe kwalifikacje.