Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Klinika a gabinet stomatologiczny – podstawowe różnice

Funkcjonujący w Polsce gabinet stomatologiczny Kraków może funkcjonować jako samodzielny podmiot lub też jako część bardziej wyspecjalizowanego ośrodka. Na drugim “biegunie” znajduje się klinika stomatologiczna Kraków, która oferuje dużo większe spektrum usług medycznych. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy obydwoma jednostkami organizacyjnymi?

Stopień profesjonalizacji gabinetu stomatologicznego.

Typowy gabinet dentystyczny Kraków to punkt przeznaczony głównie dla tych pacjentów, którzy potrzebują ogólnie rozumianej pomocy dentystycznej. Zwykły dentysta może pomóc w leczeniu zębów, wyrywaniu ich (choć w ograniczonym zakresie), a także w zapobieganiu występowania poważnych chorób stomatologicznych. Co ważne, większość gabinetów stomatologicznych jest zarządzana wyłącznie przez jednego lub maksymalnie dwóch specjalistów. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w trakcie nawiązania relacji z pacjentem, ale znacznie utrudni korzystanie ze świadczeń w przypadku nieobecności stomatologa.

Czym jest klinika stomatologiczna Kraków?

Klinika stomatologiczna to zazwyczaj duży, wyspecjalizowany obiekt, który oferuje dostęp do szerokiego pakietu usług stomatologicznych. W obrębie pojedynczej kliniki może działać niejeden gabinet stomatologiczny Kraków, który – co ciekawe – może oferować bardzo wąski i wyspecjalizowany zakres świadczonej pomocy. Teoretycznie klinika powinna zapewniać kompleksowe spektrum pomocy dentystycznej. Na jej terenie powinny znajdować się nie tylko gabinety, ale też specjalistyczny sprzęt dentystyczny. Mowa tu zwłaszcza o dedykowanych ultrasonografach lub rentgenach, które umożliwią szybkie badanie pacjenta i to bez konieczności opuszczania przezeń obiektu.

Trzeba zostać na dłużej

Najbardziej profesjonalne kliniki posiadają nawet szereg pomieszczeń, które są przeznaczone dla osób poddanych rekonwalescencji. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które muszą spędzić w klinice jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin na tzw. obserwacji. Dzięki temu można mieć pewność, że przyjęty pakiet działań przyniósł oczekiwane rezultaty medyczne.

Podsumowując, typowy gabinet stomatologiczny Kraków oferuje znacznie mniej usług medycznych niż duża i wyspecjalizowana klinika stomatologiczna. Trzeba jednak pamiętać, że różnice cen pomiędzy obydwoma podmiotami również są dość wysokie.