Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryka, prąd
Technologia Przemysł

Jak wygląda kurs SEP?

Zapotrzebowanie na doświadczonych elektryków jest niezwykle duże, a przyczynia się do tego przede wszystkim rozwój technologiczny.

Jak uzyskać uprawnienia sepowskie?

Uprawnienia sepowskie cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością i są przeznaczone dla osób, które pracują przy sieciach elektrycznych. Praca elektryka jest naprawdę wymagająca, a czasami nawet niebezpieczna. To powoduje, że muszą oni zawsze zachować szczególną ostrożność i pracować przy wyłączonym napięciu zasilającym. Uprawnienie SEP umożliwia pracę również na terenie innych krajów europejskich, dlatego wiele osób z tego korzysta. Dostęp do kursów jest raczej łatwy, ponieważ są organizowane na całym terytorium kraju. Jest to dobra okazja, żeby zdobyć nową wiedzę lub ją uporządkować. Elektrycy nie powinni narzekać na brak pracy, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów wciąż jest bardzo duże. Komisja Kwalifikacyjna jest odpowiedzialna za przygotowanie pytań egzaminacyjnych, a sam egzamin jest ustny, dlatego nie da się ściągać. Trzeba się rzetelnie przygotować, żeby sobie poradzić z takim wyzwaniem. Większość osób zdaje egzamin, dlatego nie należy on do najtrudniejszych. Każdy elektryk musi jednak posiadać SEP uprawnienia, jeśli dalej chce pracować w zawodzie. Niektóre osoby podchodzą do egzaminu bez żadnego szkolenia, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Długość kursu

Mimo, że kurs trwa zaledwie kilkanaście godzin to w tym czasie można uporządkować swoją wiedzę i zdobyć nowe informacje. Osoby, które chcą przystąpić do kursu SEP powinny mieć skończone 18 lat i posiadać podstawowe wykształcenie. Oprócz tego nie mogą być ubezwłasnowolnieni, czyli muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Jak widać wymagania nie są duże, dlatego nikt nie powinien mieć większych problemów ze zdobyciem kwalifikacji. Sepowskie uprawnienia są uznawane w całej Europie, dlatego pracę elektryka można wykonywać także w innych krajach europejskich. Największym zainteresowaniem cieszą się kursy SEP wśród ludzi młodych, którzy dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy. Warto dodać, że występują trzy rodzaje szkoleń: G1 (elektryczne), G2 (energetyczne) oraz G3 gazowe. Cena egzaminu jest stała i wynosi 260 złotych brutto. Nie jest to duża kwota, ale lepiej zdać od razu, ponieważ za każde powtórzenie trzeba niestety płacić. Pytania egzaminacyjne nie powinny wykraczać poza zakres szkolenia.