Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryk, kursy SEP, SEP
Technologia Przemysł

Po co są potrzebne uprawnienia sep do 1kv?

W niektórych zakładach pracy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie, czy mamy odpowiednie kwalifikacje. Szczególnym miejscem, gdzie będą one wymagane, jest firma z branży elektrycznej. Właśnie tam bez specjalnych uprawnień o nazwie sep g1, nikt nie będzie mógł zostać przyjęty na dane stanowisko albo zdobyć awans.

Dla kogo uprawnienia sep do 1kv – ważne informacje

Jeżeli ktoś ma tzw. smykałkę do czynności związanych z obsługą urządzeń wytwarzających prąd i ukończył 18 lat, powinien zapisać się na trwający krótki czas kurs sep 1kv. Zakres wiedzy przekazywanej na takim szkoleniu (odbywającym się stacjonarnie albo online) ustala zawsze Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Stąd właśnie mamy taki, a nie inny, składający się z trzech liter skrót.

Oczywiście sam kurs nie wystarczy, aby otrzymać uprawnienia sep g1. Kolejnym etap polega na zdaniu egzaminu państwowego, który odbywa się w formie ustnej. Dopiero wtedy można pochwalić się świadectwem, który będzie dowodem na to, że mamy uprawnienia sep do 1kv. Chodzi o umiejętności pozwalające na konserwację, remont, montaż wielu urządzeń elektrycznych o takim maksymalnym napięciu. Dzięki nim pracownik bez problemu dokona również kontroli i pomiaru sieci elektroenergetycznych przesyłających oraz zużywających energię elektryczną.

Różne urządzenie i ich eksploatacja albo dozór

Warto dokładniej wymienić, jakie maszyny będzie mógł obsługiwać przyszły elektryk, który otrzyma owe uprawnienia. Mowa więc o urządzeniach prądotwórczych przyłączonych bezpośrednio do krajowej sieci elektroenergetycznej, instalacjach o napięciu co najwyżej 1 kv, a także sprzętach do elektrolizy i elektrycznej sieci trakcyjnej. Oczywiście warto nadmienić, że kwalifikacje, których dotyczy ten artykuł, można podzielić na te uprawniające do eksploatacji lub dozoru. W tym drugim przypadku kurs sep 1 kv przyda się osobom, które chcą pracować na stanowisku kierowniczym.

Uprawnienia sep do 1kv – podsumowanie

Wiemy już ogólnie, co zrobić, aby zdobyć uprawnienia sep g1 (grupa pierwsza związana z energią elektryczną). Na koniec dodajmy jeszcze, że kurs sep 1kv odbywa się w prawie każdym dużym mieście w Polsce, dlatego szybko można się na niego zapisać. Jednak nawet, jeśli ktoś mieszka wiele kilometrów od miejsca, gdzie przeprowadzane jest tego typu szkolenie, może uczestniczyć w nim zdalnie. To spore ułatwienie.
Nic więc dziwnego, że wiele młodych chłopaków decyduje się na taki krok. Dzięki wiedzy poznanej na kursie mogą oni przystąpić do egzaminu i odpowiedzieć na wszelkie pytania. W ten sposób otrzymają profesjonalny certyfikat ważny przez następne pięć lat i zaczną zarabiać pieniądze jako elektrycy.