Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

uprawnienia SEP
Przemysł Technologia

Uprawnienia SEP – ważne informacje

Praca na stanowisku elektryka nie należy do bardzo prostych, ale jest dobrze płatna i popularna. Właśnie dlatego młodzi ludzie chętnie składają papiery w firmach, które poszukują specjalistów potrafiących obsługiwać skomplikowane urządzenia. Okazuje się jednak, że nie będą zatrudnieni, jeżeli nie dołączą do swojego CV zaświadczenia informującego o odpowiednich kwalifikacjach. To tak zwane uprawnienia SEP. Czym one są dokładnie?

Jak zdobyć SEP uprawnienia?

Warto wiedzieć, co zrobić, aby bez problemu uzyskać uprawnienie SEP. Wystarczy mieć 18 lat i wykształcenie podstawowe, a następnie zapisać się na specjalistyczny kurs organizowany w wielu polskich miastach przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Nie trwa on długo, bo tylko od kilku do kilkunastu godzin. Czy w tak krótkim czasie da się przekazać całą wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresie eksploatacji albo dozoru maszyn? Jak najbardziej tak.

Należy tylko zdawać sobie sprawę z tego, że samo szkolenie to nie wszystko. W celu otrzymania profesjonalnego certyfikatu konieczne jest także zdanie ustnego egzaminu przed komisją kwalifikacyjną (po wcześniejszym złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty). Jeżeli wynik będzie pozytywny, to po maksymalnie dwóch tygodniach zostanie wręczone świadectwo potwierdzające nabyte umiejętności. W przypadku, kiedy nie odpowie się prawidłowo na pytania, wtedy można powtórnie uczestniczyć w kursie i podejść do egzaminu w innym terminie.

Jak długo są ważne uprawnienia SEP?

Mając w ręku tak zdobyte świadectwo, można legalnie starać się o pracę w zawodzie elektryka. Niestety, kiedy minie kilka lat, a dokładniej pięć, to uprawnienie SEP straci swoją ważność. Wówczas, każdy, kto chce dalej mieć do czynienia z prądem i obsługiwać instalacje oraz sieci elektryczne, musi ponownie postarać się o certyfikat. Jest również inne wyjście. Taka osoba może zmienić branżę i poszukać pracę jako sprzedawca w sklepie elektronicznym. Jednak to nie ma większego sensu, skoro zdanie egzaminu po raz drugi będzie jeszcze łatwiejsze.

SEP uprawnienia – rodzaje

Wiemy już, czym są uprawnienia SEP i jak je szybko zdobyć. Warto jednak na koniec wspomnieć, że dzielą się one na trzy oddzielne grupy. Mowa o G1 (dotyczy obsługi wszystkich urządzeń elektrycznych), G2 (chodzi o instalacje cieplne) oraz G3 (sieci gazowe). Poniżej bardziej szczegółowo wyjaśnimy, jakie są różnice między tymi grupami.

W przypadku G1 szkolenie obejmie zagadnienia związane z urządzeniami mającymi napięcie maksymalne 1 kV. Do tego dochodzą aparatury kontrolno-pomiarowe i zespoły wytwarzające prąd o mocy przekraczającej 50 kW. Z kolei G2 to wiedza na temat pracy kotłów parowych albo wodnych, a także urządzeń ratowniczo-gaśniczych. Ostatni rodzaj, a więc G3 dotyczy m.in. generatorów gazów i odbiorników paliw przemysłowych.