Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta
Zdrowie i uroda

Czy można leczyć krzywy zgryz?

Krzywy zgryz jest problemem dotykającym wielu Polaków. Ma różne nasilenie – może być prawie niewidoczny, ale równie dobrze uzębienie może być bardzo wykrzywione. Na szczęście leczenie wady ortodontycznej Łódź jest możliwe i daje szansę na zdrowy, piękny uśmiech.

Wady zgryzu, czyli nie tylko problem estetyczny

Wiele osób zapomina, że wady zgryzu są nie tylko problemem natury estetycznej, ale także mają wpływ na nasze zdrowie. Krzywy zgryz może powodować nieprawidłowe napięcie mięśni twarzy, zaburzenie funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, a także może wywoływać niewyraźną mowę czy problemy z przeżuwaniem pokarmów. Stan ten prowadzi do nieodwracalnych zmian, dlatego problemy ze zgryzem powinny być leczone już u dzieci. Najczęściej są diagnozowane powyżej 7 roku życia. Co ciekawe, wady zgryzu to nie tylko schorzenie spowodowane nieprawidłowymi nawykami, żywieniem czy zaburzeniami wzrostu zębów. Wady ortodontyczne mogą być także dziedziczone czy spowodowane komplikacjami powstającymi jeszcze w życiu płodowym lub podczas trudnego porodu. Na szczęście leczenie wady ortodontycznej Łódź jest możliwe, jednak wymaga sporej dawki cierpliwości.

Jak można leczyć wady zgryzu?

Aby skutecznie leczyć wady zgryzu, należy skonsultować się ze stomatologiem. Powinien być to ortodonta Łódź, który nie tylko zna się na uzębieniu, ale może również diagnozować wady zgryzu i wprowadzać odpowiednie leczenie. To rodzaj i nasilenie wady decyduje o tym, w jaki sposób będzie ona leczona. Jednym ze sposobów jest aparat ortodontyczny Łódź, który może być ruchomy, czynnościowy lub stały. Stały aparat ortodontyczny Łódź nakładany jest na kilka miesięcy do maksymalnie 2-3 lat, jednak przynosi najlepsze efekty, często całkowicie prostując zgryz. Wśród pozostałych metod leczenia można wymienić szlifowanie zębów, ćwiczenia mięśniowe, w razie potrzeby możliwe jest także usunięcie wybranych zębów.

Kiedy można rozpocząć leczenie wad zgryzu?

Wady zgryzu diagnozuje ortodonta Łódź u kilkulatków, często podczas rutynowej wizyty stomatologicznej. Warto jednak podkreślić, że leczenie ortodontyczne nie może zostać wprowadzone u małych dzieci, ponieważ nie odniesie ono pożądanych skutków. Maluchy nie zrozumieją konieczności leczenia, dlatego założenie aparatu byłoby dla nich wyjątkowo uciążliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wada utrudnia codzienne funkcjonowanie dziecka – wówczas można zastosować wczesne leczenie. Standardowo jednak leczenie wprowadza się u dzieci powyżej 7 roku życia i tak naprawdę wady ortodontyczne można leczyć także u dorosłych.