Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

pożar, klapy oddymiające
Technologia

Czym są klapy oddymiające?

Każdy zakład pracy musi zagwarantować bezpieczeństwo swoim pracownikom. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W budynku powinny znajdować się instalacje ograniczające skutki wystąpienia pożaru. Instalacja musi być zgodna z obowiązującymi przepisami i zatwierdzona przez straż pożarną. Nieodłącznym elementem tych instalacji są klapy oddymiające.

Do czego służą klapy oddymiające?

Klapy oddymiające umieszczane są na dachach budynków. Służą do odprowadzania dymu oraz innych niebezpiecznych gazów. Sprawdzają się doskonale w trakcie trwania pożaru. Podstawowym zastosowaniem jest zmniejszenie ilości dymu w pomieszczeniu. Wykorzystywane są do tego właściwości grawitacji. Gorące gazy unoszą się w powietrzu. Następnie przez otwarte klapy wydostają się na zewnątrz pomieszczenia. Klapy mogą być umieszczane na dachach płaskich oraz na dachach o niewielkim stopniu nachylenia. W przypadku dużej powierzchni pomieszczenia może być zastosowana klapa ze skrzydłami. Każda klapa oddymiająca wymiary musi mieć dopasowane do wymagań przepisów przeciwpożarowych.

Inne funkcje klapy oddymiającej

Klapa oddymiająca może być wyposażona w konstrukcję umożliwiającą wyjście na dach. System podczas codziennego użytkowania powinien być również wykorzystywany do sprawnego wietrzenia powierzchni, nad którymi się znajduje. Klapy są wykorzystywane nie tylko w pomieszczeniach produkcyjnych. Możemy spotkać je również na klatkach schodowych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. W takim przypadku klapa oddymiająca wymiary może mieć nieco mniejsze od swego przemysłowego odpowiednika. Będzie jednak spełniać takie same funkcje.

Klapy oddymiające – cena

Klapy oddymiające mogą mieć różny kształt i wymiary. Zależy to od decyzji projektanta systemu oddymiającego oraz obowiązujących przepisów. Elementy te są zazwyczaj częścią rozbudowanego systemu oddymiania. W przypadku tak istotnego elementu, jakim są klapy oddymiające cena zależy od wielu czynników. W skład systemu oddymiania oprócz klap mogą wchodzić czujniki dymu i temperatury. Ważną częścią systemu jest centrala sterująca i podpięte do niej przyciski oddymiana. Klapy mogą być uruchamiane zdalnie z centrali lub też ręcznie na miejscu. Ostateczna cena klap oddymiających zależy więc od złożoności systemu, wymiarów klapy oraz potrzebnej ich liczby.