Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

lekarz stomatolog
Zdrowie i uroda

Złamany ząb – jak sobie z nim poradzić?

Złamany ząb to koszmar wielu osób. Choć szkliwo zęba jest jedną z najtwardszych tkanek ludzkiego ciała, często dochodzi do jego ukruszenia. Co wtedy zrobić? Dlaczego dochodzi do złamań zębów?

Dlaczego zęby się łamią?

Na wstępie warto zastanowić się, dlaczego zęby się łamią? Otóż przyczyny tego stanu mogą być przeróżne. Jednym z najczęstszych powodów są uszkodzenia mechaniczne. Do ukruszenia zęba może dojść po upadku, uderzeniu w szczękę albo po mocnym ugryzieniu czegoś twardego. Innym powodem może być zła kondycja zębów, tzn. duża próchnica. Doprowadza ona do uszkodzenia twardych tkanek zęba.
Ważną informacją jest również fakt, iż leczenie kanałowe osłabia poddawane mu zęby, które są później bardziej podatne na złamania. Mogą na nie wpływać także niedobory witamin z grupy D. Dlatego tak ważna jest ich suplementacja, szczególnie w naszym klimacie. W taki sam sposób działa również zażywanie narkotyków.
Kolczyki umiejscowione w języku wargach i innych częściach jamy ustnej mogą także osłabić szkliwo i doprowadzić do uszkodzenia zęba.
Odpowiednia diagnoza problemu może przyczynić się do zastosowania przez lekarza stomatologa odpowiedniej terapii, ale też zapobiec dalszemu łamaniu się zębów pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku ukruszenia się szkliwa, zastanowić się, dlaczego doszło do takiego urazu.

Co zrobić gdy złamie mi się ząb?

Na szczęście, złamany ząb w dzisiejszych czasach, to nie koniec świata. Istnieje kilka skutecznych metod, dzięki którym lekarz stomatolog poradzi sobie z tym problemem.
Jedną z nich jest tzw. bonding. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, dentysta może uzupełnić je za pomocą kompozytu. Ta metoda jest szybka, niedroga i dość trwała.
Jeśli złamany ząb wymaga odbudowania, najlepiej jest zdecydować się na koronę. Zakłada się ją na ząb, by ochronić go przed dalszym uszkodzeniem, bądź utratą, a także nadać mu odpowiedni kształt i estetyczny wygląd. Korony wykonuje się z porcelany lub ceramiki, której kolor można dobrać w ten sposób, że nie sposób odróżnić go od pozostałych zębów.
Inną opcją będzie założenie licówek. Są to cienkie porcelanowe płatki, nakładane na zęby. Dzięki nim poradzimy sobie z uszkodzonymi zębami z powodu bruksizmu, ścierania się zębów.

Jak widać, nawet z mocno uszkodzonym zębem można sobie poradzić. Konieczna będzie szybka wizyta u stomatologa, który dobierze odpowiednią formę leczenia.