Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

Zdrowie i uroda

Kiedy należ usunąć ósemki, a kiedy warto je pozostawić?

Zęby mogą sprawiać problemy pod wieloma względami. Zapewne każdy przynajmniej raz zetknął się z problemem próchnicy, a nawet złego położenia zębów. W żadnym wypadku jednak lekarz nie zalecał, aby je z tego powodu usuwać. Inaczej jest jednak w przypadku zębów mądrości, które bardzo często rekomendowane są do usunięcia. Czy faktycznie należy usuwać ósemki?

Dlaczego ósemki mogą sprawiać problemy?

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy należy usuwać ósemki, przede wszystkim powinien się na samym początku dowiedzieć, dlaczego może być z nimi problem. Z jakimi nieprzyjemnościami wiąże się wyrastanie ósemek?
Ósemki zaliczane są do zębów, które pojawiają się u ludzi coraz rzadziej. Dawniej potrzebne były z powodu diety opartej w dużej mierze na produktach surowych. Wymagało to dodatkowych trzonowców do rozdrabniania pokarmu. Dziś, gdy dieta człowieka jest zupełnie inna, nie są one potrzebne, co powoduje ich stopniowe zanikanie. Z tego też powodu, gdy u jakiegoś człowieka pojawiają się, mogą powodować wiele problemów. Warto tu wspomnieć przykładowo o tym, że mogą wyrosnąć w nieprawidłowy sposób i w złej pozycji, co będzie źródłem ogromnego bólu. Mogą również negatywnie wpływać na położenie innych zębów, przesuwając je i stłaczając. Oczywiście wiedzieć trzeba to, że ósemki są także trudne do ochronienia od próchnicy, więc często będą wymagały leczenia.

Kiedy usunąć ósemki?

Czy trzeba usunąć ósemki? Jak widać po powyższym opisie, często nie ma po prostu innego wyjścia. Jeśli po pojawieniu się zębów mądrości zaczynają się dziać z nimi niedobre rzeczy, takie jak ból, zła pozycja czy też np. przesunięcie linii zębów, konieczne będzie ich usunięcie.
Wiele osób usuwa ósemki również z powodu ogromnego ryzyka pojawienia się na nich próchnicy. Jak bowiem wiadomo, usuwanie jej będzie nie tylko nieprzyjemne, lecz przede wszystkim kosztowne.

Kiedy warto pozostawić ósemki?

Wielu specjalistów zaleca jednak, aby w pewnych okolicznościach ósemki pozostawić. Kiedy można się nad tym poważnie zastanowić? Zęby mądrości mogą zostać pozostawione tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie będą sprawiały żadnych problemów. Jeśli więc dobrze wyrosną, nie będą wpływały na inne zęby, a także będzie do nich stosunkowo dobry dostęp, aby można je było efektywnie myć i chronić przed próchnicą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie zęby pozostawić. Nic złego nie będą robiły, a przynajmniej ułatwią codzienne spożywanie jedzenia.