Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

gabinet stomatologa, dentysta
Zdrowie i uroda

Leczenie próchnicy

Próchnica jest jedną z chorób cywilizacyjnych, czyli takich, do których powstania doszło w wyniku rozwoju cywilizacji. Każdy stomatolog Wrocław na co dzień ma z nią do czynienia. Jest ona diagnozowana i u dorosłych, i u dzieci, choć częściej nawet u młodszych pacjentów.

Skąd się bierze próchnica?

Do jej powstania przyczyniają się głównie paciorkowce (zwłaszcza paciorkowiec Streptococcus mutans), które są bakteriami żerującymi w jamie ustnej. Żywią się one cukrem, który jest rozkładany już przez amylazę ślinową. W wyniku tego procesu dochodzi do powstania kwasów (są one następstwem wchłonięcia cukru przez paciorkowce), które docierają do płytki zębowej i natychmiast zaczynają ją niszczyć, po prostu ją rozpuszczając.

Dobry dentysta Wrocław może bardzo szybko rozpoznać pierwsze objawy próchnicy. Czasem trudno je dostrzec gołym okiem, ale na wizycie kontrolnej od razu się ujawniają. Rozpoczynająca się próchnica objawia się jasną plamką, która występuje na powierzchni zęba. Z czasem ta plamka zaczyna ciemnieć. Nie jest to dobry sygnał, bo świadczy on o tym, że próchnica się pogłębia.

Jak wygląda leczenie próchnicy?

Wszystko zależy oczywiście od jej stadium. Jeżeli ubytek, do którego doprowadziła działalność kwasów, nie jest jeszcze zbyt duży, dentysta Wrocław może błyskawicznie sobie z nim poradzić – czasem dosłownie w ciągu kilku minut – najpierw dokładnie go oczyszczając, a następnie wypełniając go plombą. Takie leczenie daje bardzo dobre efekty i jest całkowicie bezbolesne. W przypadku gdy ubytki są większe, borowanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

W momencie gdy jednak próchnica przedostanie się głębiej i dotrze do miazgi zęba, zwykłe borowanie i plombowanie okażą się niewystarczające. W takim przypadku stomatolog Wrocław może zalecić przeprowadzenie poważniejszego leczenia kanałowego. Chcąc go uniknąć, wystarczy więc zajmować się ubytkami na bieżąco, nie czekając na pogorszenie stanu uzębienia.

Jak ochronić się przed próchnicą?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Warto po prostu dbać o jamę ustną (przede wszystkim myć zęby przynajmniej dwa lub trzy razy dziennie), regularnie chodzić na wizyty kontrolne, które przeprowadzi dobry dentysta Wrocław oraz stosować dietę ubogą w cukry proste. Taka profilaktyka może uchronić każdego przed różnymi problemami z uzębieniem.