Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

gabinet stomatologa, dentysta
Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z bólem zębów?

Nie jest tajemnicą, że zęby nie wybierają sobie optymalnego terminu na uciążliwy i dojmujący ból. Dolegliwość ta – a jakże – pojawia się najczęściej wtedy, gdy nie ma szans na kompleksowe wsparcie ze strony takich specjalistów jak stomatolog Warszawa Bródno. Czy to oznacza, że pacjent jest w tej sytuacji bezbronny? Jak można radzić sobie z bólem?

Mycie zębów? Niekoniecznie!

Wielu przyszłych pacjentów stomatologicznych stosuje zawsze ten sam sposób, który – w przypadku wystąpienia intensywnego bólu zębów – polega na ich gwałtownym szczotkowaniu. Niestety ta metoda jest (zwykle) nieskuteczna, a nawet wywołuje skutki odwrotne do oczekiwanych. Okazuje się bowiem, że ząb jest już na tyle uszkodzony, że jego mycie może zintensyfikować stan zapalny. Jeśli struktura zęba jest uszkodzona, to szczotkowanie może wyeliminować znajdujące się w niej fizyczne blokady, jak np. resztki jedzenia. Ich brak może jeszcze bardziej zwiększyć odczucie dyskomfortu.

Zimno – lek na (prawie) każdy ból

Zanim dentysta Warszawa Targówek dokładnie sprawdzi stan zębów, to pacjent – w celu ograniczenia bólu – powinien stosować zimne okłady. Naturalnie nie muszą one mieć postaci zimnych opatrunków zewnętrznych, gdyż te są zwykle nieskuteczne. Ograniczyć ból zęba można chociażby poprzez picie zimnej wody (słodzone napoje odpadają), wyjście na zewnątrz, czy też ssanie kostek lodu. Jeśli ból zęba ma charakter okresowy, to stosowanie tej metody powinno nawet całkowicie wyeliminować dyskomfort. Oczywiście poprawa ta będzie miała charakter wyłącznie tymczasowy.

Leki i inne zioła

Jeśli stomatolog Warszawa Targówek przepisał wcześniej jakiekolwiek leki przeciwbólowe, to warto z nich skorzystać. Zwykle są one ukierunkowane na zęby, przez co ich skuteczność jest jeszcze większa. Opcjonalnie można skorzystać z ogólnodostępnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Można też zaparzyć sobie ziółka (np. szałwię) w celu przepłukania zęba, ale pod żadnym pozorem nie należy pić gorącego naparu. W przeciwnym razie pojawiający się ból może stać się nie do zniesienia!

Podsumowując, stomatologia Targówek zna wiele mniej lub bardziej skutecznych metod na poskromienie bólu zęba. Najlepszy z nich to ten, który całkowicie wyklucza próchnicę i uszkodzenie zęba. Mowa tu oczywiście o kompleksowej higienie całego posiadanego uzębienia.