Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

klinika dentystyczna
Uncategorized

Nie tylko stomatolog, czyli rola pomocy stomatologicznej w gabinecie dentystycznym

Większość osób uważa, że gabinet stomatologiczny kraków to przede wszystkim miejsce pracy stomatologa. W stwierdzeniu tym nie ma nic dziwnego, ale… nie zawsze tak jest. W wielu gabinetach istnieje bowiem również etat pomocy stomatologicznej, której zadania mogą być bardzo zróżnicowane.

Podstawowa opieka medyczna

W zasadzie każda klinika stomatologiczna kraków powinna zatrudniać osobę, która będzie pomagać stomatologowi w trakcie podstawowych czynności zawodowych. Mowa tu oczywiście o wykwalifikowanej pomocy stomatologicznej, która winna posiadać odpowiednie wykształcenie i wymagany przez Rozporządzenie tytuł. Podstawowym zadaniem takiej osoby jest oczywiście przygotowanie wszystkich niezbędnych preparatów medycznych, kontrola ich stanu i jakości, a także pomoc w trakcie świadczenia usług lekarskich.

Wsparcie merytoryczne

Osoba zatrudniona w roli pomocy stomatologa może również świadczyć kompleksowe doradztwo w zakresie pielęgnacji zębów. Dzięki temu gabinet dentystyczny kraków może równolegle świadczyć usługi lekarskie i jednocześnie doradzać osobom, które właśnie zakończyły wizytę. Osoba taka powinna posiadać stosowne wykształcenie z zakresu nowatorskich technik stomatologicznych, dzięki czemu może ona świadczyć pomoc pacjentom i to niezależnie od ich aktualnego stanu zdrowia.

Gabinet stomatologiczny kraków a organizacja pracy

Na tym jednak zadania stawiane przed osobą piastującą to stanowisko się nie kończą. Wręcz przeciwnie – może ona również pracować w charakterze recepcjonistki, która umówi wizytę, zorganizuje pracę biurową, a także ureguluje płatności i rozliczenia (tak z pacjentami, jak i z Narodowym Funduszem Zdrowia). W zasadzie każda klinika stomatologiczna kraków zatrudnia taką osobę, gdyż jest ona niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania.

Dodatkowe świadczenia medyczne

Osoba pomagająca stomatologowi w gabinecie dentystycznym może również świadczyć niektóre usługi z zakresu leczenia i profilaktyki zębów. Jedną z takich usług jest np. odkamienianie zębów, które nie wymaga wyższych studiów lecz jedynie uprawnień technika dentystycznego. W gruncie rzeczy jest to bowiem prosty zabieg, który łatwo można wykonać.

Podsumowując, każdy gabinet dentystyczny kraków powinien zatrudniać osobę, która pomoże dentyście w świadczeniu usług medycznych na rzecz pacjentów.