Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

stomatologia
Zdrowie i uroda

Ząb puchnie i co dalej?

Dziąsła to dość nieprzyjemny temat dla stomatologów. Zwłaszcza, że kryją się w ich wnętrzach zjawiska, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjentów. Problemem są zwłaszcza pozostałości po źle usuniętych zębach. a konkretnie mieszczące się w dziąsłach resztki korzeni. Do czego mogą one doprowadzić?

Co zrobić z korzeniem?

Problem korzeni pozostających po ekstrakcji zębów jest dość poważny. Owszem, każdy stomatolog Nowa Huta stara się pracować w ten sposób, by zminimalizować do zera ryzyko pojawienia się takich powikłań, ale nie da się ukryć, że jest ono dość znaczne. Jeśli w dziąśle pozostanie korzeń, to najprawdopodobniej będzie on ropiał. Oczywiście żeby do tego doszło, musi minąć sporo czasu. Niemniej ropa w końcu się pojawi, a ząb zacznie coraz bardziej puchnąć. Problem nasili się wówczas, jeśli opuchlizna będzie znajdować się w bliskim sąsiedztwie gardła. W ten sytuacji może ona doprowadzić do problemów z oddychaniem. Doświadczony dentysta Kraków Nowa Huta musi w takiej sytuacji pomóc od razu.

Leczenie i jego przebieg

Leczenie takiego ropnia należy rozpocząć od zastosowania określonych antybiotyków. Ich zadaniem jest wyeliminowanie infekcji, a co za tym idzie – ograniczenie rozrastania się opuchlizny. Jeśli stomatolog Nowa Huta dobrze dobierze antybiotyk, to jego działanie pacjent zauważy już po kilku godzinach. W tym przypadku efekt polega na znacznym ograniczeniu dolegliwości bólowych. Dopiero z biegiem czasu (średnio po 2 – 3 dniach) nagromadzona ropa zacznie uchodzić. Niemniej nie będzie ona już tak dużym problemem co wcześniej.

Nacinanie – tak, czy nie?

Bardzo często argumentuje się, że w takich przypadkach należy rozpocząć nacinanie opuchlizny. Niestety, stomatolog Kraków Nowa Huta raczej nie podejmie się takiego zadania. Powód jest prosty – opuchlizna często ma dość nieprzewidywalny charakter. Jej nacięcie może doprowadzić do wielu niechcianych zmian, a także do powstania obrzęku. Z kolei jeśli dentysta Kraków Nowa Huta od razu zastosuje antybiotyk, to przebieg samego leczenia będzie dużo łatwiejszy i mniej bolesny dla pacjenta (i lekarza). Oczywiście to tylko pierwszy krok. Po usunięciu ropy konieczne jest dokładne prześwietlenie zęba. Na koniec pozostałości po korzeniu muszą zostać usunięte.

Podsumowując, stomatolog Kraków Nowa Huta musi wiedzieć, jak poradzić sobie z tak trudnym i skomplikowanym przypadkiem. Na szczęście w grę wchodzi tu również doświadczenie, które w ostateczności ma wpływ na szybkość pokonania zakażenia i powstałego w jego efekcie ropnia.