Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

stary telefon
Technologia

Telefon komórkowy

Telefon to nazwa powstała z wyrazów greckich takich jak “tele” i “phone”.

Znaczenie telefonu

Tele oznacza zdalny, natomiast słowo phone to inaczej głos. Telefon komórkowy pozwala komunikować się z bliskimi nawet pomimo dużej odległości. Do dzisiaj ludzie zadają sobie pytanie kto wymyślił telefon. Obecnie telefony komórkowe zostały całkowicie wyparte na rzecz popularnych smartfonów. Wynalazcą prototypu telefonu jest Alexander Graham Bell, który był logopedą oraz nauczycielem muzyki.

Szeroka dystrybucja telefonów

Urodził się w Szkocji w XIX wieku i był wybitnym naukowcem. Jego patent został zgłoszony w 1876 roku i to on wynalazł pierwszy telefon komórkowy. O dwie godziny wyprzedził Elisha Gray’a, który również w podobnym czasie zrealizował konstrukcję tego urządzenia. Przez wiele lat były toczone sprawy w sądzie w sprawie tego kto wymyślił telefon. Po upływie czasie Alexander Bell został uznany za prawowitego konstruktora i to jemu zostały przyznane wszystkie prawa. Jednak ten kto wynalazł telefon nie jest osobą, która pierwsza go zarejestrowała w urzędzie patentowym. Niedługo potem powstało jego przedsiębiorstwo, które rozpoczęło szeroką dystrybucję telefonów komórkowych na całym świecie. Warto jednak zauważyć, że pierwsze prototypy telefonów powstawały już dwadzieścia lat wcześniej.

Udoskonalanie urządzenia

Znaną postacią jest Antonio Meucci, który wynalazł urządzenie pozwalające nawiązać komunikację na dość sporą odległość. Do stworzenia takiego urządzenia zainspirowała go chora żona, z którą nie miał kontaktu pracując w warsztacie. W 1857 roku udało mu się stworzyć model telefonu, który umożliwiał kontakt między osobą znajdującą się na pierwszym piętrze, a człowiekiem będącym w piwnicy. W tamtych czasach było to duże osiągnięcie i robiło ogromne wrażenie na społeczności. Z biegiem lat naukowiec cały czas udoskonalał urządzenie i ostatecznie nadał mu nazwę teletrofonu. Kilka lat później nastąpiła oficjalna publikacja modelu i włoch zaprezentował go całemu światu. Nowojorskie gazety opublikowały nawet artykuły, które promowały nowoczesny wynalazek.

Zgłoszenie wynalazku

Niestety naukowiec nie posiadał odpowiednich funduszy, żeby zgłosić pierwszy telefon komórkowy do urzędu patentowego i dlatego nie udało mu się zarejestrować wynalazku. Telefon Alexandra Bella w niewielkim stopniu przypomina obecne modele smartfonów. Wiele osób zadaje sobie pytanie kto wynalazł telefon, którego używamy obecnie. Właściwe modele telefonów komórkowych zaczęły pojawiać się w latach 60 dwudziestego wieku, a pierwszą firmą, która zaczęła masową produkcję było przedsiębiorstwo Ericsson. Przez okres roku został sprzedany w ilości 12 tysięcy sztuk. Był to ogromny sukces, który spowodował, że firma zaczęła odgrywać dużą rolę na rynku finansowym. Bateria telefonu wytrzymywała jedynie trzydzieści minut ciągłej rozmowy.