Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Na czym polega choroba okluzyjna zębów?

Ludzkie zęby stanowią elementy wizerunku, które można ocenić na pierwszy rzut oka, gdy dana osoba się wypowiada lub uśmiecha. Od razu widać np. ubytki, przebarwienia czy zmiany wynikające z procesów próchniczych. Widoczne są również wszelkie zmiany w szczęce, jak chociażby przekrzywianie się niektórych zębów, odsłonięte szyjki zębowe bądź stany zapalne dziąseł. Czasem dostrzec można, że ktoś ma nienaturalnie małe bądź duże zęby. Może to dotyczyć pojedynczych sztuk lub całego rzędu zębów. Zdarzają się jednak takie przypadłości, które nie jest łatwo zauważyć i zdiagnozować. Przez dłuższy czas mogą pozostawać w ukryciu. Tak dzieje się np. w przypadku choroby okluzyjnej zębów.

Co to jest choroba okluzyjna?

Mianem okluzji określa się po prostu ustawienie ludzkich zębów, ich wzajemne położenie względem siebie. W prawidłowym zgryzie dolna i górna szczęka są ze sobą dobrze skorelowane i idealnie na siebie zachodzą. Jeśli występuje choroba okluzyjna, wówczas mówi się, że jest to stan nieprawidłowego położenia zębów względem siebie. W wyniku takiej konfiguracji mięśnie twarzowe są nieustannie napięte w sposób nienaturalny. Schorzenie okluzyjne zębów może nieść za sobą cały szereg przykrych konsekwencji. Nie tylko chodzi o utrudnienie żucia i spożywania pokarmów. Osoby cierpiące na chorobę okluzyjną uskarżają się na różnego rodzaju bóle, jak: bóle głowy, karku, żuchwy, uszu, etc. Dokuczliwy bywa także odruch zaciskania szczęki podczas snu.

Jakie są przyczyny choroby okluzyjnej zębów?

Przyczyny choroby okluzyjnej nie do końca są znane, gdyż trudno wyodrębnić je precyzyjnie. Może wystąpić kumulacja kilku czynników. Zazwyczaj nieprawidłowa okluzja wynika z wad zgryzu i wad rozwojowych, utraty zębów pojedynczych, lub całych grup zębów. Może się też okazać, że przyczyną jest źle dobrana proteza zębowa bądź nieprawidłowe wypełnienie ubytków. W przypadku choroby okluzyjnej, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie, aby nie narazić się na poważniejsze problemy.

Jak leczyć chorobę okluzyjną?

Nie każdy rodzaj nieprawidłowej okluzji jest taki sam, w związku z powyższym sposoby leczenia są różne. Na pewno kluczową sprawą jest jak najwcześniejsze rozpoznanie schorzenia. Aby ocenić, jak leczyć chorobę okluzyjną, lekarz musi przeprowadzić szczegółowe oględziny jamy ustnej. Pomocne formy terapii opiera się m.in na: farmakologii, szynoterapii lub szlifowaniu zębów. W niektórych sytuacjach pomocne jest sporządzenie implantów protetycznych. Czasem wystarczy tylko dopasować lepsze protezy. Niektórym pacjentom w przywróceniu prawidłowych funkcji szczęki i żuchwy pomoże specjalna fizjoterapia.