Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

naprawa wózki widłowe
Technologia Przemysł

Co należy wiedzieć o pracy konserwatora wózków widłowych?

Obsługiwanie jezdniowych wózków podnośnikowych nie oznacza tylko i wyłącznie transportu ładunków. Oprócz tego trzeba dopilnować, aby pojazdy były w doskonałym stanie technicznym, a także należy wykonywać systematyczną konserwację. Za tego typu zabieg opowiada konserwator wózków widłowych. To właśnie w przypadku poważniejszych usterek taka osoba będzie niezastąpiona. W tym momencie z pewnością nasuwa się pytanie, co powinniśmy wiedzieć o pracy konserwatora wózków widłowych?

Jakie są wymagania, aby zostać konserwatorem wózków widłowych?

Osoba, która ubiega się o miano konserwatora wózków widłowych, powinna być pełnoletnia, posiadać wykształcenie co najmniej zawodowe, a także posiadać zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia. Jednak wyżej wymienione wymagania nie wystarczą. Aby objąć stanowisko, musimy także posiadać odpowiednie uprawienia.

Jakie uprawienia powinien posiadać kandydat na konserwatora wózków widłowych?

Na samym początku warto zaznaczyć, że jezdniowe wózki widłowe to urządzenia transportu bliskiego, a więc są monitorowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia dotyczące kontroli i konserwacji możemy otrzymać tylko i wyłącznie od tej instytucji. Możemy spotkać dwie kategorie uprawnień. IWJK zezwala nam na konserwację jezdniowych wózków podnośnikowych, które posiadają mechaniczny napęd podnoszenia, ale również wózków specjalizowanych. Natomiast w przypadku IIWJK sprawa wygląda dosyć podobnie, ale z wyłączeniem wózków specjalizowanych. Ogromną zaletą jest fakt, iż uprawnienia są nieograniczone czasowo.

Egzamin

Każdy konserwator udt musiał zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Część pierwsza składa się z dziesięciu pytań. Trzeba odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 8. Natomiast druga część to rozwiązanie 2 praktycznych zadań, które dostaniemy od komisji. Wyniki są podawane w ciągu 2 tygodni. Odbiór udt wiąże się ze złożeniem wniosku o sprawdzenie kwalifikacji, które są wymagane podczas obsługi oraz konserwacji urządzeń technicznych w odpowiednim oddziale terenowym udt. Samo ukończenie szkolenia nie pozwala nam na obsługę urządzeń transportu bliskiego.

Obowiązki konserwatora wózków widłowych

Do obowiązków konserwatora wózków widłowych należy usuwanie wszystkich usterek i awarii, kontrolowanie stanu wózków widłowych, wykonywanie przeglądów konserwacyjnych, troszczenie się o prawidłowe funkcjonowanie urządzeń oświetleniowych, monitorowanie działania urządzeń sterujących, a także sygnalizacyjnych czy podejmowanie decyzji, jeśli trzeba wyłączyć dany pojazd z eksploatacji.