Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

elektryk, SEP
Technologia Przemysł

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia SEP?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że egzamin SEP jest ostatnim etapem ubiegania się osób zainteresowanych o uprawnienia SEP. Oczywiście można do niego podejść tylko w przypadku ukończenia kursu. Należy mieć świadomość, że bez względu na rodzaj uprawnień, jest to doskonałe rozwiązanie na poprawienie swojej sytuacji an rynku pracy. Dlaczego warto zapisać się na kurs sepowski?

Do czego dokładnie mogą przydać się wspomniane uprawnienia SEP?

W najprostszym możliwym ujęciu są to uprawnienia zawodowe, które pozwalają do wykonywania specjalistycznych prac w wymagającej branży energetycznej. Warto wiedzieć, że uprawnienia energetyczne są niezwykle przydatne w zawodzie elektryka. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdanie egzaminu umożliwia wykonywanie prac, które są związane z dozorem i eksploatacją instalacji czy urządzeń elektrycznych, które wytwarzają, przesyłają oraz zużywają energię elektryczną.

Godny uwagi jest fakt, że uprawnienia cieplne zaliczane są do grupy kwalifikacji G2. Są one niezbędne wszystkim osobom, które są odpowiedzialne z remonty i budowę sieci ciepłowniczych. Ponadto uprawnienia pozwalają fachowcom wykonywać różnego rodzaju prace związane z dozorem czy eksploatacją instalacji lub urządzeń, które wytwarzają, przesyłają i przetwarzają ciepło.

Należy mieć świadomość, że obecnie w kraju poszukiwane są osoby, które posiadają uprawnienia gazowe. Jak wiadomo gaz ziemny gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W przypadku zdobycia wspomnianych uprawnień można legalnie wykonywać prace związane z dozorem i eksploatacją sieci gazowych, które przetwarzają, wytwarzają i przesyłają paliwo gazowe.

Jak przystąpić do egzaminu?

Osoba zainteresowana powinna w pierwszej kolejności zapisać się na kurs sepowski, będzie on bowiem w stanie odpowiednio przygotować do egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie kursy SEP przygotowują ze wszystkich grup, czyli G1, G2 i G3. Osoby posiadające komplet uprawnień mają otwartą drogę do zrobienia międzynarodowej kariery.

Należy mieć świadomość, że obecnie kursy SEP organizowane są na terenie całego kraju. Oznacza to, że praktycznie każda osoba zainteresowana może w nich uczestniczyć bez względu na miejsce zamieszkania. Godny uwagi jest fakt, że szkolenie trwa tylko jeden dzień. Dzięki temu pracownicy nie muszą brać dnia wolnego. Z kolei firmy wysyłające elektryków na kurs nie muszą dokonywać reorganizacji pracy całego zakładu.