Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta
Zdrowie i uroda

Noszenie aparatu ortodontycznego – kilka wskazówek

Stały aparat ortodontyczny to doskonałe rozwiązanie w przypadku występowania wad zgryzu, ale jego noszenie wymaga przestrzegania paru zasad. Dotyczą one m.in. higieny i diety. O czym musi pamiętać każdy, kto zdecydował się na leczenie ortodontyczne?

Aparat ortodontyczny – dlaczego warto?

Dla większości pacjentów główną motywacją do często długiego leczenia ortodontycznego jest pozbycie się kompleksów związanych z krzywymi zębami. Dziś każdy marzy przecież o pięknym uśmiechu, a dobre gabinety (m.in. Ortodoncja Łódź) dają możliwość uzyskania oczekiwanych efektów zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Profesjonalna terapia to szansa jednak nie tylko na poprawę swojego wyglądu, komfortu i samopoczucia, ale również zdrowia. Dobry ortodonta Łódź jest w stanie przeprowadzić leczenie, którego rezultatem będzie również zminimalizowanie ścierania się zębów, seplenienia czy pozbycia się niektórych chorób i objawów, takich jak bóle głowy. Warto wspomnieć, że proste uzębienie znacznie łatwiej jest utrzymywać w idealnej czystości, co zmniejsza ryzyko próchnicy.

Ortodoncja Łódź – wizyty

Każdy, kto nosi aparat ortodontyczny musi pamiętać, że podczas leczenia, trwającego zwykle około 2 lat, niezbędne są regularne wizyty u lekarza. Kwestii tej nie można zaniedbać, ponieważ na spotkaniach specjalista dokonuje zmian w obrębie łuków, zamków, ligatur itp. Na pierwszej wizycie, której celem jest konsultacja i diagnoza, zostanie przedstawiony cały plan leczenia, a na jednej z następnych – zamontowanie aparatu na zębach. Kolejne spotkania kontrolne odbywają się w ustalonych odstępach czasu, np. co 2-3 miesiące. Dobry ortodonta Łódź stara się zrobić wszystko, by terapia przebiegła jak najsprawniej. Po zakończeniu leczenia ważne jest utrzymanie jego pozytywnych efektów, czemu służą aparaty retencyjne zakładane na noc.

Higiena i dbanie o aparat

Ostatnia sprawa, o której warto wspomnieć, dotyczy prawidłowych nawyków podczas noszenia aparatu. Ortodonta w Łodzi stale przypomina swym pacjentom, że w okresie leczenia konieczne jest unikanie niektórych typów produktów spożywczych. Chodzi przede wszystkim o twarde elementy, jak orzechy, pestki, niektóre owoce i warzywa, wymagające mocnego gryzienia, które mogłoby uszkodzić aparat. Niewskazane są również pokarmy o lepkiej czy ciągnącej się konsystencji (gumy do żucia, karmel itp.) – te z kolei często przyklejają się do zamków i gumek. Niektórzy specjaliści radzą też, by omijać produkty i napoje, które mają silne właściwości barwiące, jak wino, buraki, kawa. Ortodonta w Łodzi udziela też porad związanych z myciem zębów. Niezbędne są do tego specjalne szczoteczki, pasty i nić dentystyczna.