Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

szpadel mechaniczny
Uncategorized

Co warto wiedzieć o szpadlach mechanicznych?

Należy mieć świadomość, że szpadle mechaniczne są trwałymi i niezawodnymi maszynami, które usprawniają glebę w sadach i uprawach polowych. Ponadto urządzenia można wykorzystać praktycznie wszędzie, gdzie konieczne jest głęboka penetracja wspomnianej wcześniej gleby. Warto wiedzieć, ze szpadel mechaniczny świetnie może usprawnić dystrybucję nawozów naturalnych, Można mieć całkowitą pewność, że w żaden sposób nie zostanie naruszona pionowa struktura gleby. Dlaczego omawiane produkty coraz częściej zastępują tradycyjne szpadle i łopaty?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w szpadle mechaniczne?

Nie wszyscy zdaja sobie sprawę, że w wyniku wieloletniej “orki” na taką samą głębokość, a także ugniatanie przez koła ciągnika w glebie będą zatrzymywały się zarówno części spławialne, jak i pyłowe. Należy mieć świadomość, że będą one oddziaływały na zwiększenie jej zagęszczenia.

Oczywiście będzie miało to bardzo negatywne oddziaływanie na stosunki powietrzno-wodne. Dojdzie do zatkania kapilar, a także zmniejszenia ilości dostępnej wody. Gleba będzie wtedy cechowała się znacznie gorszą przepuszczalnością i przewiewnością. W praktyce będzie to skutkowało zdecydowanie słabszym odprowadzaniem nadmiaru wody.

W jaki sposób można sobie prowadzić z wspomnianym problemem?

Należy mieć świadomość, że najlepszym możliwym sposobem na zlikwidowanie tego typu zbitych warstw będzie zastosowanie szpadla mechanicznego. Dzięki temu woda będzie znacznie lepiej wsiąkała w glebę. Nie będzie spływała przyczyniając się do większej erozji wodnej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że efekt będzie uzyskany równomiernie na całej szerokości pracy maszyny.

Warto wiedzieć, że szpadel mechaniczny może być wyposażony w różną liczbę łopat. Godny uwagi jest fakt, że dla najwęższych maszyn zastosowanych zostało osiem łopat. Można oczywiście zaopatrzyć się w urządzenie dysponujące szesnastoma łopatami. Trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów są wykonane ze stali. W przypadku ewentualnej potrzeby można bez żadnego problemu wymienić wybrane elementy. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że tradycyjne szpadle i łopaty są coraz rzadziej stosowane.

Należy również zaznaczyć, że głębokość robocza szpadla mechanicznego będzie uzależniona od stopnia wykorbienia wału mimośrodowego. Warto zaznaczyć, że będą do niego przymocowane omawiane łopaty. Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przypadków wykorbienie będzie wynosiło 15 cm. W rezultacie można się spodziewać 30 cm głębokości roboczej.