Siepisze.eu

Ogólnotematyczny portal informacyjny

dentysta stomatolog
Zdrowie i uroda

Ortodonta dziecięcy – lekarz, który skoryguje wady zgryzu

Piękne, zdrowe i równe zęby nie zawsze są dziełem natury. Bardzo często potrzebna jest interwencja lekarza, by móc cieszyć się idealnym uśmiechem. Warto zadbać o zęby już od najmłodszych lat. Kiedy wizyta u ortodonty dziecięcego jest niezbędna?

Jakie wady powinny zaniepokoić rodziców?


Rodzice już od pierwszych dni uważnie obserwują swoją pociechę. Dzięki temu są w stanie dostrzec wady, które należy korygować, by w przyszłości dziecko mogło bez problemu funkcjonować i jednocześnie cieszyć się pięknym uśmiechem.

Rodzice powinni zaniepokoić się, gdy dziecko oddycha przez usta, a nie przez nos. Ortodonta Olsztyn powinien zostać również odwiedzony, gdy dziecko nieustannie otwiera i zamyka buzię. Kolejnym sygnałem jest zgrzytanie zębami.

Warto również dokładnie przyjrzeć się budowie czaszki dziecka. Wystające przednie górne zęby, wypukły lub wklęsły profil twarzy lub zgryz, w którym widoczne są zęby nachodzące na siebie lub z dużymi szparami to również przesłanki, by odwiedzić ortodontę dziecięcego Olsztyn.

Warto również pamiętać, że dziecko, które długo ssą smoczek, a w późniejszym wieku kciuk również narażone jest na wady zgryzu. Złe nawyki jak obgryzanie kredek również są powodem, by odwiedzić ortodontę Olsztyn.

Aparat ortodontyczny – stały czy ruchomy?


Ortodonta dziecięcy Olsztyn to lekarz, którego należy odwiedzić, gdy rodzice zauważą nieprawidłowości w wyglądzie zgryzu u dziecka lub w wymowie. Pierwsza wizyta u ortodonty polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz zapoznaniu się z budową zgryzu dziecka. Ortodonta Olsztyn pobierze również wycisk zębów, który jest konieczny, by wykonać aparat ortodontyczny.

Ortodonta dziecięcy Olsztyn na kolejnej wizycie dopasuje aparat ortodontyczny. Bardzo ważne jest również podjęcie decyzji, czy będzie to aparat ortodontyczny stały czy ruchomy.

Ruchomy aparat ortodontyczny Olsztyn zalecany jest dla dzieci w wieku 4- 12 lat. Bardzo ważne jest, by dziecko nosiło go regularnie przez kilka godzin dziennie oraz w ciągu nocy. Należy również pamiętać, że ruchomy aparat ortodontyczny Olsztyn nie jest przeznaczony do spożywania w nim posiłków. Przed każdym posiłkiem należy go wyjąć oraz dokładnie umyć trzymając za płytkę. Higiena jest bardzo ważna.

Ortodonta Olsztyn starszym dzieciom (po 12 roku życia) zaleci stały aparat ortodontyczny. Trzeba pamiętać, że systematyczne kontrole u ortodonty dziecięcego Olsztyn są niezmiernie ważne. W trakcie spotkań lekarz sprawdzi, czy aparat jest prawidłowo zamocowany i ustawiony tak, by zgryz dziecka został odpowiednio skorygowany.